Haber

Suudi Arabistan’dan Türkiye, Çin, Fransa ve Özbekistan’dan Karar

Suudi Arabistan resmi haber ajansı ( SPABuna göre Kral Selman bin Abdülaziz başkanlığında Cidde’de toplanan Bakanlar Kurulu, üst düzey ortak komite kurulmasına ilişkin anlaşmayı tamamlayacak bir protokol taslağının Çin tarafıyla görüşülmesine karar verdi.

Kabine ayrıca Türkiye ile iki ülke hükümetleri arasında sosyal hizmetler alanında işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı taslağını görüşmeye karar verdi.

FRANSA İLE STRATEJİK BAĞLILAR KONSEYİ

Suudi kabinesi tarafından alınan kararların ortasında, bir Stratejik Paydaşlar Kurulu’nun kurulmasına yönelik bir mutabakat zaptı taslağı üzerinde Fransız hükümeti ile müzakere etme planı vardı.

Özbek tarafıyla atom gücünün barışçıl kullanımına ilişkin işbirliğine yönelik bir çerçeve anlaşma taslağı üzerinde müzakere etme kararı Suudi Bakanlar Konseyi tarafından onaylandı.

Kurul ayrıca, ” Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal stratejiKarar verdi.

Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal strateji hakkında detaylı bilgi verilmezken, Suudi Arabistan Ocak 2020’de Kızıldeniz’e komşu Arap ve Afrika ülkelerinden oluşan bir komite kurmak için sözleşme imzaladığını duyurdu.

habersiran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu