Ekonomi

MTP’de ‘Dijital TL’ için tarih verildi

2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) Resmi Gazete’de yayımlandı. programda “Dijital Türk lirasının ulaşılabilir ve yaygın hale getirilmesi için çalışmalar yapılacak.”belirtildi.

OVP’de 2024 yılının 4. çeyreğinde yapılacak idari düzenlemeyle Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma ve Geliştirme Projesinin ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda dijital Türk lirasının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yürütüleceği belirtildi.

İLK ÖDEME 2022 SONUNDA YAPILDI

Dijital Türk Lirası Projesi’nin ilk faz çalışmaları kapsamında Dijital Türk Lirası Ağı üzerinde ilk ödeme süreçleri Aralık 2022’de gerçekleştirildi.

Söz konusu ödemenin ardından Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada: “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçilmiş banka ve finansal teknoloji şirketlerinin katılımıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşamalar gerçekleştirilecek. Bu kapsamda özgün mimari kurguların testleri gerçekleştirilecek. Dağıtık defter teknolojilerinin ödeme ekosistemlerinde kullanılması ve anlık ödeme sistemleriyle entegrasyonu gibi konularda tasarlanan çalışmalar devam edecek.”ifadeler kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu